Правові питання тижня: 6 – 12 червня

Як згенерувати в «Дії» електронний витяг про реєстрацію місця проживання?

Авторизуйтеся на порталі «Дія», оберіть послугу «Витяг з реєстру територіальної громади», натисніть «Замовити витяг». Перевірити дійсність витягу з реєстру територіальної громади можна за допомогою QR-коду. Детальніше.

Як змінюється спадкування в умовах війни?

Експерти Ініціативи пояснили особливості спадкування під час війни: як працюють нотаріуси, як посвідчити заповіт, перебуваючи у лавах Збройних сил України, чи можна оформити спадщину на тимчасово окупованій території тощо. Детальніше.

Яка відповідальність за незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами чи вибуховими речовинами?

У Кримінальному кодексі України чітко передбачено, що кримінальній відповідальності за незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами чи вибуховими речовинами не підлягає особа, яка добровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої. Детальніше.

Як відбувається заміщення посад в органах місцевого самоврядування?

Існує три категорії посад в органах місцевого самоврядування: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради. Щодо останньої категорії посад у звичайних умовах передбачений загальний принцип заміщення посад в органах місцевого самоврядування за результатами конкурсу. Детальніше.

Як працюють суди в умовах воєнного стану?

За загальним правилом суди здійснюють правосуддя в безперебійному режимі за умови відсутності загрози життю та здоров’ю учасників справи, працівників суду. У випадку загрози життю, здоров’ю та безпеці відвідувачів суду, працівників суду, суддів – необхідно оперативно ухвалити рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства судом до усунення таких обставин. Детальніше.

Як покращити фінансову сталість сфери надання адміністративних послуг?

Ситуація з публічними фінансами свідчить, що сферу публічних послуг очікує не лише погіршення умов оплати праці, а й загальне скорочення кількості персоналу. Наразі значній частині персоналу оголошено простій. Як побороти фінансові виклики пояснив Центр дослідження верховенства права. Детальніше.

Яка відповідальність військовослужбовців за втрату зброї?

Військовослужбовець, який бере участь в обороні України, не підлягатиме юридичній відповідальності, зокрема кримінальній, за втрату ввіреної йому стрілецької зброї, якщо таку втрату, з урахуванням розумної обачності, неможливо було передбачити при плануванні та виконанні дій чи завдань з оборони України, або якщо ця втрата охоплюється виправданим ризиком. Детальніше.

Наскільки ефективно працюють ЦНАП, враховуючи умови воєнного стану?

Станом на 5 травня ЦНАП вже надали українцям 3,5 млн держпослуг. За період повномасштабної війни найчастіше до ЦНАПів зверталися по: послуги для ВПО, послуги соціального характеру, довідки про реєстрацію місця проживання, послуги з реєстрації місця проживання, реєстрацію повідомлень про пошкоджене майно, послуги державного земельного кадастру. Детальніше.

Читайте також матеріали Ініціативи «Право в умовах війни» в Телеграм-каналі.

13.06.2022