Юридична відповідальність військовослужбовців ЗСУ за втрату ввіреної їм зброї під час бойових дій

Чи підлягає відповідальності військовослужбовець Збройних Сил України, який під час бойових дій, спрямованих на відсіч агресії рф, втратив ввірену йому стрілецьку зброю?

Відповідають експерти Ініціативи «Право в умовах війни»

Під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації чи нейтралізації збройного конфлікту, виконання інших завдань з оборони України із застосуванням будь-яких видів зброї чи озброєння, на військовослужбовців Збройних Сил України поширюється бойовий імунітет.

Тому військовослужбовець, який бере участь в обороні України, не підлягатиме юридичній відповідальності, зокрема кримінальній, за втрату ввіреної йому стрілецької зброї, якщо таку втрату, з урахуванням розумної обачності, неможливо було передбачити при плануванні та виконанні дій чи завдань з оборони України, або якщо ця втрата охоплюються виправданим ризиком.

Правове обґрунтування

Залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини військовослужбовці несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України «Про оборону України» (стаття 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).

Посадові особи та громадяни, винні у порушенні законодавства та інших нормативно-правових актів у сфері оборони України, також несуть визначену законом відповідальність з урахуванням бойового імунітету (стаття 20 Закону України «Про оборону України» від 6 грудня 1991 року 1932-XII).

За втрату або псування ввірених для службового користування зброї, бойових припасів, засобів пересування, предметів технічного постачання або іншого військового майна внаслідок порушення правил їх зберігання, вчинену в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, – передбачена кримінальна відповідальність за частиною 3 статті 413 Кримінального кодексу України.

Верховний Суд у постанові №225/1673/19 від 1.09.2021 зазначив, що зазначена норма КК України є бланкетною та відсилає до відповідних норм військових статутів, законів, наказів тощо, призначених для запобігання втрати військового майна.

Правила організації обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України встановлені відповідною Інструкцією № 933/11213, затвердженою наказом Міністра оборони України №359 від 29.06.2005.

Проте, відповідно до абзацу 3 статті 1 Закону України «Про оборону України», бойовий імунітет – це звільнення військового командування, військовослужбовців від відповідальності, у тому числі кримінальної, за втрати особового складу, бойової техніки чи іншого військового майна, наслідки застосування збройної та іншої сили під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань з оборони України із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння), настання яких з урахуванням розумної обачності неможливо було передбачити при плануванні та виконанні таких дій (завдань) або які охоплюються виправданим ризиком.

Підготували Юрій Іщенко,
експерт Центру дослідження верховенства права
Національного університету «Києво-Могилянська академія»,
та Олексій Муцький, студент «Києво-Могилянської академії»

8.06.2022