Експерти дослідили, яким чином війна вплинула на сферу адмінпослуг

Вплив війни на сферу адмінпослуг

Метою дослідження стала потреба визначити критично важливі групи адміністративних послуг чи окремі послуги та рішення (рекомендації державі), які треба винести з подій активної фази війни рф проти України в період з 24 лютого 2022 р. для того, щоб громадяни мали необхідні послуги, а також щоб при цьому були враховані безпекові чинники.

На думку дослідників сфери адмінпослуг, українська держава досить успішно впоралася з викликами повномасштабної війни у сфері адмінпослуг

Виправданими були й окреме призупинення надання адмінпослуг та доступу до реєстрів, і поетапне відновлення по критичних групах послуг. Ефективними рішеннями стало продовження дії документів про особу, пролонгація соціальних допомог тощо.

Водночас ця війна показала, що низка послуг може бути краще підготовлена до безпекових викликів. Адже це актуально і в умовах ризиків подальшої військової агресії рф, в т.ч. у гібридних формах (кібератаки, диверсії тощо), та навіть ризиків природного і техногенного характеру. Зрештою, деякі рішення можуть бути ще ефективнішими і в умовах мирного стану.

Варто загалом відзначити багато дуже швидких і креативних рішень Української влади:

  • збереження послуг РАЦС з можливістю пізнішого внесення даних в реєстр;
  • продовження дії «протермінованих» паспортів, посвідчень водія;
  • автоматичне продовження соціальних виплат та перенесення виплат пенсій і соцвиплат незалежно від місця проживання;
  • телефонне підтвердження статусу безробітного;
  • шлюб протягом доби та з використанням відеозв’язку та свідків;
  • обмін посвідчення водія без медичної довідки;
  • «єДокумент», «єДопомога» без складних процедур та інше.

Деякі рішення воєнного часу можуть бути ефективними і в умовах мирного стану, а також у ситуації, коли потенційні безпекові ризики зберігаються.

Тому експерти пропонують органам державної влади, що відповідальні за формування державної політики у сфері надання адміністративних послуг та в окремих секторах (Мін’юст, МВС, Мінсоцполітики та ЦОВВ) у сфері їх спрямування та координації, розглянути наступні рекомендації.

Конкретні рекомендації експертів читайте у матеріалах дослідження.

Вплив війни на сферу адмінпослуг. Матеріали дослідження

Додаток. Перелік ключових нормативно-правових актів та офіційних повідомлень за період 24 лютого – 1 квітня 2022 року

8.04.2022