Як припинити дію трудового договору через центр зайнятості

Хто має право розірвати трудовий договір через центр зайнятості?

Внутрішньо переміщені особи, а також особи, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії, у яких не розірвані трудові договори з роботодавцем, можуть подати до будь-якого територіального органу у сфері зайнятості населення заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору. 

Центр зайнятості повідомляє про це роботодавця (будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними), територіальні органи Пенсійного фонду України та Державної податкової служби.

Форму заяви визначає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.

Коли трудовий договір є припиненим?

Трудовий договір вважається припиненим з дня, наступного за днем подання такої заяви.

Причина юридично припинити трудові відносини в односторонньому порядку –  неможливість продовжувати роботу за трудовим договором за попереднім місцем проживання, зокрема, через фактичне припинення роботи у зв’язку із веденням бойових дій, зруйновані або повністю знищені робочі місця, і відсутність об’єктивної можливості припинити трудові відносини у загальному порядку.

Це дозволяє внутрішньо переміщеним особам, особам, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії, зареєструватися безробітними та отримати допомогу по безробіттю. 

Припинивши трудові відносини, такі особи можуть звернутися з відповідною заявою до центру зайнятості населення про призначення допомоги по безробіттю.

Важливо! У період дії воєнного стану статус безробітного надається особі з першого дня її реєстрації у центрі зайнятості. 

У випадку відсутності документів, які підтверджують наявність страхового стажу, заробітної плати чи іншого доходу, які необхідні для реєстрації безробітним, – надання статусу безробітного надається на підставі відомостей, наявних у державних реєстрах, інформаційних системах МВС, Державної міграційної служби, інформаційній базі ВПО.

Відповідні зміни внесено до законів України  «Про зайнятість населення» та «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в період воєнного стану» від 21 квітня 2022 року № 2220-ІХ.

Закон набрав чинності 7 травня. З його текстом можна ознайомитися за посиланням.

9.05.2022