Як ВПО можуть без паспорта стати на облік та отримати допомогу

Тепер ВПО можуть ставати на облік та отримувати допомогу від держави навіть без наявності паспорта. Зокрема, для цього може бути використана відповідна довідка від Державної міграційної служби (ДМС) або Центру надання адміністративних послуг.

Від 15 липня запрацювала відповідна урядова постанова, яку ініціювало Мінреінтеграції спільно з Мінсоцполітики та ДМС.

Довідка про подання документів для оформлення паспорта громадянина України

З початком повномасштабної війни у лютому 2022 року однією з суттєвих проблем постало питання ідентифікації громадян, які втратили документи.

На масштаб і динаміку проблеми вплинуло й те, що на кілька тижнів від початку збройної агресії рф зупинилася робота територіальних органів та підрозділів Державної міграційної служби України (ДМС) та було обмежено доступ центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) до Єдиного державного демографічного реєстру (ЄДДР).

Поступово й територіальні органи та підрозділи ДМС, і ЦНАП почали відновлювати роботу. Проте додався інший виклик – затримки з оформленням паспортних документів через брак комплектуючих для бланкової продукції.

Держава вживала багатьох зусиль для полегшення ідентифікації громадян, включаючи запровадження «єДокумента», відновлення цифрових документів у мобільному додатку «Дія».

Проте проблема суттєво вплинула на реалізацію прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які втратили свої документи та не могли в інший спосіб підтвердити особу. Зокрема, виникали перепони у взятті на облік таких осіб як ВПО та у призначенні їм відповідної допомоги.

Відтак позитивної оцінки заслуговують зміни у Порядку оформлення й видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 1 липня 2022 р. № 755.

Серед іншого цими змінами передбачено, що «у разі відсутності документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, під час подання заяви про взяття на облік у період дії воєнного стану заявник пред’являє відображення в електронній формі інформації, що міститься у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України або її спеціальний статус, сформованих засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) або єДокумент, або довідку про подання документів для оформлення паспорта громадянина України, видану центром надання адміністративних послуг, державним підприємством, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремленим підрозділом, територіальним органом або територіальним підрозділом ДМС, за формою згідно з додатком 3, для осіб, яких ідентифіковано за відомостями Єдиного державного демографічного реєстру або відомчої інформаційної системи ДМС».

Отже, цим актом Уряду і його додатком передбачено нову адміністративну послугу та новий документ – Довідку про подання документів для оформлення паспорта громадянина України.

У цій Довідці передбачені:

  • фотокартка/фотозображення заявника;
  • прізвище;
  • власне ім’я;
  • по батькові (за наявності);
  • дата народження;
  • унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
  • інформація про місце народження та про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) особи.

Звертаємо увагу, що ця Довідка стосується чітко визначної сфери правовідносин – взяття на облік ВПО у період дії воєнного стану, а також надання допомоги на проживання ВПО. Відповідні зміни внесені й до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332.

Для можливого використання цієї Довідки в інших правовідносинах, необхідне внесення змін до законодавства, яке може регламентувати її використання у додаткових сферах.

Наголошуємо, що ця Довідка не належить до документів, що посвідчують особу. Перелік таких документів див. у статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». 

Водночас центрам надання адміністративних послуг, які мають необхідні технічні передумови (зокрема, мають доступ до ЄДДР, тобто надають паспортні послуги в повному обсязі), важливо своєчасно взяти до уваги ці зміни у законодавстві та вжити заходів для надання відповідної адміністративної послуги.

16.07.2022