Яка відповідальність за пособництво державі-агресору

За пособництво державі-агресору – кримінальна відповідальність.

Запроваджено кримінальну відповідальність за пособництво державі-агресору. Кримінальний кодекс України доповнено новою статтею 111-2.

Відповідальність передбачена за умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору, збройним формуванням, окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України, іноземцем чи особою без громадянства, за винятком громадян держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні.

Йдеться про

  • реалізацію чи підтримку рішень, дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора; 
  • добровільний збір, підготовку, передачу матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, її збройним формуванням, окупаційній адміністрації держави-агресора.

Покарання за пособництво державі-агресору – позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Розслідувати такі злочини буде Служба безпеки України.

Крім того, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів проти основ національної та громадської безпеки України, застосовується запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Відповідні зміни внесено до Кримінального процесуального кодексу України.

Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо удосконалення відповідальності за колабораційну діяльність та особливостей застосування запобіжних заходів за вчинення злочинів проти основ національної та громадської безпеки» від 14 квітня 2022 року № 2198–IX набрав чинності 23 квітня.

27.04.2022