Як змінюється нарахування пенсій

30 квітня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» від 15 лютого 2022 року № 2040-IX.

Що передбачає Закон?

Збільшено мінімальні пенсії по інвалідності за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 1 жовтня 2022 року.

Передбачено індексацію пенсій

Пенсії, призначені відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність»,«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», індексуються на загальних умовах.

Визначено дату щорічної індексації пенсій – 1 березня.
Порядок індексації визначатиме Кабінет Міністрів України. Індексація пенсій проводиться за рахунок джерел, з яких здійснюється їх фінансування.

Додаткові підстави для призначення пенсії достроково

Матері тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення шестирічного віку, отримали право на призначення пенсії у 50 років, за наявності 15 років стажу. Достроково вийти на пенсію може батько такої дитини – у 55 років, якщо є стаж 20 років.

За півтора року до досягнення пенсійного віку вийти на пенсію мають право:

  • особи, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи і якщо є відповідний страховий стаж (для жінок – 30 років, для чоловіків – 35 років);
  • особи, яких звільнено з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв’язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров’я у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, якщо є відповідний страховий стаж (для жінок – 30 років, для чоловіків – 35 років).

Зверніть увагу! Якщо такі особи працевлаштовуються, то призначена їм пенсія не виплачується.

Закон також передбачає, що депортованим особам, які знаходилися на спецпоселенні, період роботи на спецпоселенні зараховується до страхового стажу для призначення пенсії у потрійному розмірі.

Текст Закону читайте за посиланням.

30.04.2022