Закон «Про медіа» набув чинності: основні нюанси

31 березня 2023 року набув чинності Закон України «Про медіа» (далі — Закон), який започатковує ґрунтовну реформу в медіагалузі та визначає правові засади діяльності в Україні суб’єктів у сфері медіа, а також засади державного управління, регулювання та нагляду в цій сфері.

У зв’язку з набранням чинності Закону втратили чинність закони «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» та «Про інформаційні агентства».

Міністерство юстиції України здійснювало свої повноваження у сфері державної реєстрації (перереєстрації) друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності до 30.03.2023.

Звертаємо увагу, що в прикінцевих і перехідних положеннях Закону зазначено окремі норми, які набирають чинності в різний час. Зокрема щодо особливостей і строків перереєстрації друкованих медіа.

На час, визначений частиною першою статті 118 Закону (з моменту визнання Верховною Радою України певної держави державою-агресором (державою-окупантом) та протягом п’яти років з дня прийняття Верховною Радою України рішення про скасування такого статусу), реєстрація суб’єктів у сфері друкованих медіа є обов’язковою й здійснюється в порядку, визначеному статтею 63 Закону, у тому числі з урахуванням частини восьмої цієї статті щодо обов’язковості сплати реєстраційного збору. За реєстрацію стягується реєстраційний збір у розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений станом на 01 січня року, у якому подається заява про реєстрацію. Станом на 01 січня 2023 року такий прожитковий мінімум становить 2684 грн відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік».

Відповідно до пункту 21 Прикінцевих та перехідних положень Закону суб’єктам, що діють на день набуття чинності Законом на підставі свідоцтва про реєстрацію друкованого засобу масової інформації, необхідно пройти реєстрацію упродовж року з дотриманням вимог статті 63 Закону. Плата за таку реєстрацію не стягується. Після спливу вищезазначеного строку, свідоцтва про реєстрацію друкованих засобів масової інформації втрачають чинність.

Реєстрація друкованих медіа в мирний час є добровільною й здійснюється з дотриманням вимог статті 63 Закону.

Інформаційні агентства повинні визначитися зі своїм статусом і перереєструватися як суб’єкти у сфері медіа упродовж року з дня набуття чинності Законом — до 31 березня 2024 року. Перереєстрація здійснюється на підставі свідоцтва про державну реєстрацію інформаційного агентства як суб’єкта інформаційної діяльності та відбувається безкоштовно.

Після цієї дати свідоцтва про державну реєстрацію інформаційного агентства як суб’єкта інформаційної діяльності втратять чинність.

З текстом Закону можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: Міністерство юстиції України

13.04.2023