Особливості обчислення строків у період дії воєнного стану

Запровадження в Україні воєнного стану із 24 лютого 2022 року мало свій істотний вплив на обрахування значної кількості строків, що передбачені законодавством.

У цій публікації розглянемо найбільш поширені строки, з якими стикаються учасники судових процесів та інші особи. Вказана інформація необхідна передусім для тих, хто проходить службу в Силах оборони України й не завжди має можливість оперативно реагувати на різні життєві обставини.

Розпочати слід з того, що ще із запровадженням карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), деякі строки були зупинені на час його дії. Останнім днем дії карантину було 30 червня 2023 р., і надалі почали діяти лише ті правила, які регулюють обчислення строків під час воєнного стану.

Для зручності подаємо інформацію в табличному форматі. Наводимо лише інформацію, яка є актуальною станом на день цієї публікації. У таблиці не вказується інформація про ті строки, які були зупинені на початку дії карантину, але згодом були відновлені.

Наприклад, якщо прострочення зі сплати боргу наступило 13.03.2017 р., то позовна давність щодо його стягнення досі діє.

Також слід зазначити, що якщо певний строк сплив, але особа не могла вчинити певну дію в період воєнного стану й саме умови воєнного стану були причиною неможливості вчинити необхідні дії, то це є поважною причиною для поновлення відповідного строку.

Матеріал підготував Денис Іщенко,
старший викладач кафедри загальнотеоретичного правознавства
та публічного права факультету правничих наук НаУКМА,
доктор філософії у галузі права

9.05.2024