Особливості перетину кордону України в умовах війни (Оновлено)

Особливості перетину кордону України в умовах війни

Чи потрібний закордонний паспорт для перетину кордону в умовах війни?

Пропуск громадян України може здійснюватися також і за внутрішнім паспортним документом. Водночас Державна прикордонна служби України нагадує, що в окремих випадках під час перебування за кордоном може виникнути гостра потреба у закордонному паспорті. Це може бути визначено законодавствами країн, де наші співвітчизники планують перебувати, або під час поїздок між різними країнами.

Хто має право на перетин кордону в умовах війни?

Це питання регулюється Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (далі – Правила).

В умовах дії воєнного стану чоловіки від 18 до 60 років, що є громадянами України, не можуть перетинати кордон. Проте така заборона не є абсолютною. Умови виїзду за кордон для чоловіків, осіб з інвалідністю та дітей пояснює Державна прикордонна служба України.

У яких випадках чоловіки віком від 18 до 60 років можуть виїхати за кордон?

Мають право виїжджати за кордонПідстава / Документи
Непридатні до військової служби за станом здоров’я й зняті з військового облікуТимчасове посвідчення військовозобов’язаного або військовий квиток з відміткою, витяг з наказу про звільнення з військової служби та виключення зі списків особового складу.
Постійно проживають за кордономВідмітка міграційної служби в паспортному документі «Постійне проживання в «___»/печатка «Оформлено виїзд на постійне проживання» або відмітка дипломатичної установи України в паспортному документі «Постійне проживання «___»/«Прийнятий на консульський облік».
Отримують за кордоном фахову передвищу та вищу освітуСтудентський квиток або студентська віза; перекладені та нотаріально завірені документи про зарахування/навчання особи у закордонному вузі; військово-облікові документи з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією), довідка видана територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти.
Уповноважені представники моніторингової групи, створеної відповідно до наказу Мінсоцполітики, які слідують для моніторингу умов перебування дітей за межами УкраїниНаказ Мінсоцполітики.
Особи з інвалідністю (незалежно від групи)Один з документів, що підтверджують інвалідність: – довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації № 157-1/о); – посвідчення, яке підтверджує відповідний статус; – пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності; – довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
У ролі супроводу для осіб з інвалідністю та дітейВідповідно до умов виїзду осіб з інвалідністю та дітей.
Строком на 30 днів: спортсмени національних збірних команд з олімпійських, неолімпійських видів спорту; особи, які забезпечують підготовку спортсменів; спортивні судді та інших фахівці, що забезпечують організаційне, медичне супроводження, антидопінговий контроль тощоРішення Міністерства молоді та спорту України щодо включення до складу учасників спортивного заходу.

Супровід осіб з інвалідністю для виїзду за кордон в умовах війни

Мають право виїжджати за кордонПідстава / Документи
Для супроводу особи з інвалідністю I чи II групи – однин або обоє батьків, на утриманні яких перебуває така особа з інвалідністю, дружина /чоловік, повнолітні син/ донька, їх дружина/ чоловікДокументи, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність.
Для супроводу особи з інвалідністю I чи II групи або іншої особи, яка потребує постійного догляду, – особа, яка здійснює постійний догляд за зазначеними категоріями осібДокументи (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд, а у разі супроводу особи з інвалідністю I чи II групи – додатково документи, що підтверджують інвалідність.
Для супроводу особи з інвалідністю, визнаною судом недієздатною, – її опікун, або якщо опікуна не призначено, то один з повнолітніх членів сім’їРішення про призначення опікуном над такою недієздатною особою; у випадку супроводу членом сім’ї – документи, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність.
Для супроводу осіб з інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду, які проживають/перебувають у закладах/установах різних форм власності та підпорядкування і отримують соціальні послуги закладів догляду, – особи, у тому числі працівники закладу догляду, уповноважені директором закладу догляду/ особою, яка його заміщує*Наказ директора закладу догляду або особи, яка його заміщує, про виїзд осіб з інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду, за межі України та документи, що підтверджують інвалідність.

*Зверніть увагу! Осіб з інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду, можуть супроводжувати особи, у тому числі працівники закладу догляду, які не перебувають на військовому або спеціальному обліку в Міноборони, СБУ чи Службі зовнішньої розвідки, або працівники закладу догляду, які перебувають на військовому або спеціальному обліку в Міноборони, СБУ чи Службі зовнішньої розвідки, з розрахунку одна особа на 50 осіб з інвалідністю та інших осіб, які потребують постійного догляду.

При цьому особи для супроводу можуть виїжджати за межі України не більше ніж один раз за період дії воєнного стану.

Супровід дітей для виїзду за кордон в умовах війни

Мають право виїжджати за кордонПідстава / Документи
Для супроводу дітей з інвалідністю – матір та/або батько, опікун, піклувальник, один або обоє прийомних батьків, батьки-вихователіПосвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», в якому зазначено категорію «дитина з інвалідністю»; або довідка про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю, видана структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради, до території територіальної громади якої входить територія міста обласного значення, районної у місті (у разі її утворення) ради (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги); або індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю, видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу; або медичний висновок про дитину з інвалідністю до 18 років; а також документи, що підтверджують родинні зв’язки (у разі здійснення супроводу матір’ю та / або батьком), або документи, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями). Супроводжувати дітей з інвалідністю для виїзду за межі України також можуть баба, дід, повнолітній брат, сестра, мачуха, вітчим з урахуванням їх приналежності до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності відповідних підтвердних документів та документів, що підтверджують родинні зв’язки.
Для супроводу дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органу, потребує паліативної допомоги, що підтверджує документ, виданий лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, що встановлені МОЗ, – матір та/або батько, опікун, піклувальник, один або обоє прийомних батьків, батьки-вихователіДовідка про отримання державної допомоги на дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органу, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, видана структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради, до території територіальної громади якої входить територія міста обласного значення, районної у місті (у разі її утворення) ради (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги); або документ, виданий лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, що встановлені МОЗ; а також документи, що підтверджують родинні зв’язки (у разі супроводу матір’ю та / або батьком); або документи, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує таку дитину (у разі супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями).
Для супроводу дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 18-річного віку та проживають або зараховані до закладів різних типів, форми власності та підпорядкування на цілодобове перебування – законний представник або інша уповноважена ним особаПаспорт громадянина України або свідоцтво про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону; наказ директора закладу/установи, де проживали/перебували діти, або особи, яка його заміщує, про виїзд дітей за межі України; письмове погодження за підписом голови або заступника обласної військової адміністрації (засвідченого печаткою) про дозвіл на виїзд за межі України дітей, погоджений з Нацсоцслужбою (таке погодження може надаватися за допомогою електронних засобів зв’язку). У разі неможливості отримати погодження обласної військової (військово-цивільної) адміністрації дозвіл на виїзд за межі України дітей за запитом директора закладу/установи, де проживали/перебували діти, надає Нацсоцслужба, про що повідомляє Мінсоцполітики протягом одного робочого дня з наданням відомостей про дітей, супроводжуючих осіб/особу, державу остаточного перебування; запрошення установ, організацій різних типів та форм власності, які уповноважені державою остаточного перебування дітей або органами місцевого самоврядування такої держави на здійснення заходів щодо прийому та супроводу дітей з інших країн. У запрошенні зазначається держава остаточного перебування дітей, кількість та категорія дітей, умови їх перебування, відповідальна організація, яка буде супроводжувати дітей протягом усього періоду їх перебування за межами України, гарантії щодо повернення дітей на територію України.
Для супроводу дітей, які не досягли 18-річного віку та не належать до категорії дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, але які зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, влаштовані до сімей патронатних вихователів, – особи, уповноважені керівником відповідного закладу/працівником закладу, який його заміщує, або органом опіки та піклування чи обласною військовою адміністрацією, патронатний вихователь, який здійснює догляд за дітьмиПаспорт громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону; наказ директора закладу/установи, де проживали/перебували діти, або особи, яка його заміщує; письмове погодження за підписом голови або заступника обласної військової адміністрації (засвідченого печаткою) про дозвіл на виїзд за межі України дітей, погоджений Нацсоцслужбою (таке погодження може надаватися за допомогою електронних засобів зв’язку). У разі неможливості отримати погодження обласної військової (військово-цивільної) адміністрації дозвіл на виїзд за межі України дітей за запитом директора закладу/установи, де проживали/перебували діти, надає Нацсоцслужба, про що повідомляє Мінсоцполітики протягом одного робочого дня з наданням відомостей про дітей, супроводжуючих осіб/особу, державу остаточного перебування; рішення органу опіки та піклування про влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя та письмового погодження за підписом голови або заступника обласної військової (військово-цивільної) адміністрації (засвідченого печаткою) про дозвіл на виїзд за межі України такої сім’ї або дітей, які влаштовані в сім’ю патронатного вихователя, із зазначенням держави їх остаточного перебування; запрошення установ, організацій різних типів та форм власності, які уповноважені державою остаточного перебування дітей або органами місцевого самоврядування такої держави на здійснення заходів щодо прийому та супроводу дітей з інших країн. У запрошенні зазначається держава остаточного перебування дітей, кількість та категорія дітей, умови їх перебування, відповідальна організація, яка буде супроводжувати дітей протягом усього періоду їх перебування за межами України, гарантії щодо повернення дітей на територію України.
Для супроводу дітей, які не досягли 16-річного віку, – один з батьків, бабуся, дідусь, повнолітні брат, сестра, мачуха, вітчим або інші особи, уповноважені одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклуванняЗдійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону. При цьому в умовах воєнного стану рішення щодо дозволу на виїзд за кордон особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину, що не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів.

Читайте також: Статус та основні права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Хто також може перетинати кордон України в умовах війни?

Крім категорій, перелічених вище, за кордон в умовах війни можуть виїжджати особи:

1) заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями;

2) визнані відповідно до висновку ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії):

 • висновок ВЛК;
 • військово-обліковий документ з відповідною відміткою.

3) чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років – для цього підтверджуючі документи:

 • свідоцтво про народження дітей (трьох і більше);
 • свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дітей (трьох і більше);
 • або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком;
 • або рішення суду про розірвання шлюбу та рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дітей з батьком;
 • посвідчення батька багатодітної сім’ї.

4) чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років – для цього підтверджуючі документи:

 • свідоцтво про народження дитини (дітей);
 • свідоцтво про смерть матері дитини або рішення суду про позбавлення матері батьківських прав або рішення суду про відібрання дитини у матері без позбавлення її батьківських прав або рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою або рішення суду про оголошення матері померлою.

5) жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» – для цього підтверджуючі документи:

 • свідоцтво про народження дитини (дітей);
 • свідоцтво про шлюб;
 • довідка з військової частини про проходження другим з подружжя військової служби.

6) працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України – що підтверджують документи про службове відрядження або надання відпустки.

Як змінилися правила перебування за кордоном для водіїв та залізничників?

Відповідно до змін, кордон України в умовах воєнного стану можуть перетинати водії, що здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами.

Рішення про виїзд за межі України, яке дає можливість перетину державного кордону, ухвалюється на строк не більше шести місяців.

При цьому з дня перетину державного кордону водії можуть перебувати за кордоном не більше 30 календарних днів.

Виїзд відбувається на підставі рішення Мінінфраструктури або обласних чи Київської міської військових адміністрацій за наявності відповідного обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення, у листах від військових, правоохоронних органів, військових адміністрацій, медичних закладів, відправників чи отримувачів гуманітарної допомоги.

Таке рішення про виїзд за межі України Мінінфраструктури або обласні, Київська міська військові адміністрації надсилають до Адміністрації Держприкордонслужби.

Водії транспортних засобів суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом (ліцензіати), можуть перетнути кордон лише на транспортному засобі, який є засобом провадження господарської діяльності ліцензіата, повна маса якого становить 3500 кілограмів та більше.

При цьому строк перебування за кордоном обмежується до не більше ніж 45 календарних днів з дня перетину державного кордону.

Скористатися цим правом ліцензіати можуть за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.

Для початку ліцензіат має подати відповідну заявку. Після цього Укртрансбезпека проводить перевірку інформації про транспортний засіб на основі даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів, та вносить відповідні дані до Єдиного комплексу інформаційних систем Укртрансбезпеки.

Зверніть увагу: на одному транспортному засобі кордон можуть одночасно перетнути один водій на вантажному транспортному засобі ліцензіата та два водії – на пасажирському транспортному засобі (автобусі) ліцензіата.

Працівники підприємств залізничного транспорту, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці, можуть перетинати державний кордон за наявності відповідних рішень про виїзд, які приймають:

 • Мінінфраструктура – щодо працівників АТ «Українська залізниця» та підприємств залізничного транспорту, що належать до сфери управління Мінінфраструктури;
 • обласні, Київська міська військові адміністрації за місцезнаходженням  підприємств – щодо працівників, для яких вантажний залізничний транспорт не є основним видом діяльності.

Рішення про виїзд за межі України приймається на строк не більше шести місяців на підставі листів підприємств залізничного транспорту. При цьому в листах мають міститися відповідні обґрунтування та наявні підтвердження обсягів перевезень вантажів залізничним транспортом в період воєнного стану.

Хто з військових може виїхати на кордон на лікування?

Виїзд осіб, які належать до складу сил оборони та сил безпеки й постраждали у зв’язку з війною, на лікування за кордон можливе на підставі:

 1. паспорта громадянина України для виїзду за кордон або паспорта громадянина України (за їх відсутності – документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону);
 2. висновку про необхідність направлення особи на лікування за кордон;
 3. листа МОЗ про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких заклади охорони здоров’я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордоном.

Виїзд таких осіб дозволяється у супроводі одного з членів сім’ї першого ступеня споріднення: батьків, чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених.

14.05.2022