Правові питання тижня: 23 – 29 травня

Правові питання тижня: 23 – 29 травня

Як отримати безкоштовну правову допомогу?

Консультацію можна отримати за безкоштовним телефоном: 0 800 213 103. Радимо також дізнатися, хто має право на вторинну правову допомогу, як працюють юридичні клініки та яку роль у цьому посідає держава. Детальніше

Що змінилося для ФОП і підприємств під час війни?

Експерти Ініціативи «Право в умовах війни» зібрали всі нововведення для українського бізнесі: про сплату податків, звітність, гарантування вкладів та інші зміни у Податковому та Митному кодексах. Детальніше

Куди звертатися, якщо ви зазнали дискримінації на роботі?

Ви маєте право звернутися зі скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також до суду. Заборона дискримінації встановлена, зокрема, новим Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників». Детальніше.

Як можна повернути в Україну дитину-сироту, яку вивезли в рф?

Цим питанням має займатися особа, яка має право на опіку над дитиною. Перш за все потрібно подати заяву про злочин до правоохоронних органів – поліції, прокуратури чи Служби безпеки України. Надалі варто звертатися до інститутів, які захищають права людини та розслідують воєнні злочини. Детальніше.

Чи потрібен під час війни повторний огляд для підтвердження інвалідності?

На період дії воєнного стану суттєво спрощено процедуру встановлення та продовження інвалідності. Тому для отримання соціальних виплат особам з інвалідністю не потрібно проходити повторний огляд для підтвердження інвалідності. Детальніше.

Як подати «єДекларацію» у «Дії»?

Після авторизації на порталі заповніть анкету, обравши потрібний дозвільний документ (ліцензію, сертифікат, свідоцтво, посвідчення, висновок тощо), і підпишіть сформовану декларацію електронним підписом. Детальніше.

Який розмір додаткової винагороди для осіб, які беруть безпосередню участь у бойових діях?

На період дії воєнного стану військовослужбовці, особи рядового та начальницького складу й поліцейські мають право на додаткову винагороду у розмірі 30 000 гривень щомісячно. Якщо ж особа бере участь у бойових діях, вона має право на збільшення винагороди до 100 000 гривень. Детальніше.

Як реформувати облік мешканців в Україні?

Війна продемонструвала, наскільки важливо знати чітку кількість мешканців громади. Водночас воєнний досвід надав нові інструменти, які можна використати для реформ. Зокрема, у питаннях реєстрації місця проживання варто обрати найліберальнішу модель декларування місця проживання через повідомення – за аналогією з обліком ВПО. Детальніше.

Як забезпечуються виборчі права ВПО?

Якщо особа залишила свою домівку під час війни, її не буде автоматично виключено зі списку виборців за попереднім місцем проживання. Тому потрібно дочекатися закінчення воєнного стану та звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про зміну власної виборчої адреси. Детальніше.

Що змінилося у Податковому кодексі?

Платники податків, які мають можливість виконувати податкові зобов’язання, зобов’язані їх виконувати. Камеральні, документальні позапланові та фактичні перевірки знову проводяться. Детальніше.

Як працює правосуддя під час війни?

Станом на 2 травня територіальну підсудність справ змінено для 125 судів. Експерти пояснили, що відбувається, якщо суд не може працювати через війну та де знайти інформацію про суди, територіальну підсудність яких змінено. Детальніше.

Як відбуватиметься стягнення активів на користь держави?

Запроваджено новий вид санкцій – стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі, а також активів, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними. Детальніше.

Як зареєструвати дитину, яку народила сурогатна матір?

Реєстрація проводиться за заявою подружжя, яке дало згоду на перенесення ембріону. Одночасно потрібно подати документ, що підтверджує факт народження дитини жінкою сурогатною матір’ю; нотаріально засвідчену заяву про згоду сурогатної матері на запис подружжя батьками дитини; довідку про генетичну спорідненість батьків/матері чи батька/з плодом. Детальніше.

30.05.2022